Citrus limonia Osbeck "Rangpur"

Australian red, Bishop Red, Borneo, Borneo red, Brazil orange, Brazilian Rangpur, Cravo, Cravo Brazil, Cravo Limeira, de Canton, Excalibur, Florida Rangpur-8748, Hangleson, Chanh Rangpur, Khasi lime, Kirumakki, Knorr, L-2 Rangpur lime, Lima Criolla, Lima Rangapur, Lima Rangapur 4n, Limâo Cravo, Limeira, Marmelade Orange, Norneo, Philippine Red Lime, Phillipine red, Pink Fleshed, Poona, Rangpur intermédiaire, Rangpur rouge, Rungpore, Rungpur, Santa Barbara, Sauranto, Shabati, Sharbati, Sindhuri, Srirampur, Srirampur Poona, Surk, Surkh nimboo, Syl, Sylhet, Sylhet lime, Taquatiringa, Tuningmeng

U nás známý pod běžným jménem rangpur nebo kantonský citroník. Někteří taxonomové jej označují za mezidruhového křížence například mezi mandarinou, rough lemonem či bigarádií, a nesouhlasí se zařazením do C. limonia Osbeck. Pochází z Indie neboBangladéše, objevil jej páter Reasoner v r. 1890 v Rangpuru v Bangladéši.

Strom je vzpřímený, vzrůstný, mladé výhony fialové, odolný vůči přísušku, zasoleným i vápenitým půdám, velmi chladuvzdorný (až do -5°C), snáší vysokou hladinu spodní vody. Je citlivý na exocortis, avšak poměrně odolný vůči tristéze a fytoftóře. Je velmi úrodný, téměř z každého květu se vyvine plod. Brzy plodí i jako semenáč (za 2-4 roky), je samosprašný a je dobrou podnoží s výbornou afinitou. V přírodě vzrůstný rozložitý převislý strom, slabě trnitý, trny krátké, listy středně velké. Květy malé, bílé, poupata narůžovělá. Plody malé o průměru 3,5-6,5 cm jsou oválné až hruškovité, podobné mandarince, hmotnost 50-80 g. Oplodí slabší až středně silné, nesnadno loupatelné, žlutě oranžové, v plné zralosti až červenooranžové. Dužnina oranžová, šťavnatá, jemná, kyselá. Má 7-12 segmentů s 6-15 úzkými špičatými polyembryonickými, na průřezu zelenými semeny, z kterých většinou vyrůstají semenáče shodných vlastností, jako má rodičovská rostlina.

Plody vydrží v dobré kvalitě i přes rok na stromě, přičemž mírně zesládnou, takže jsou poživatelné v syrovém stavu. Jinak se používají i jako náhražka citronů. Z plodů se vyrábějí limonády, konzervy, používají se do cukrářských výrobků i v medicíně.

Vynikající odrůda pro naše podmínky, hlavně pro bytovou kulturu. Je velmi dekorativní, množí se snadno řízkováním i semeny. Používá se též jako podnož, štěpovanci na této podnoži rostou zákrskovitě, plodu jsou kvalitní, jen nepatrně menší než na rough lemonu, stromy však mají kratší životnost a jsou citlivé na nematody a hnilobu. Nejvíc se tato podnož používá v Brazílii, kde je znám pod jmény ‘Limeria’, ‘Taquatiringa’, což jsou jména měst, odkud se šíří, nebo ‘Cravo’, který je někdy uváděn jako samostatná odrůda, je však postupně nahrazován mandarinkou ‘Sunki’. Klon ‘Borneo’ má plody větší (6,5-7 cm), kulovité, oplodí tenké. Klon ‘Santa Barbara’ má větší plody, někdy je uváděn jako samostatná odrůda.

Rostliny naleznete v našem e-shopu