Citrusy - popis a pěstování
- Podrobnosti
- Kategorie: Citrusy
- Zveřejněno 27. 11. 2012 11:08
- Zobrazeno: 5791
Citrusové rostliny jsou buď keře nebo malé až středně velké stromy. Dají se pěstovat i v nádobách, kde kvetou i plodí a plody svojí kvalitou se neliší od dovážených.
Květy citrusových rostlin bohatě medují a mají silnou a příjemnou vůni. Většina citrusů je jednodomá a samosprašná. Květy se tvoří hlavně na jednoletém dřevě. Některé druhy kvetou jen jednou ročně, jiné kvetou vícekrát nebo s krátkými přestávkami.
Ze semen vypěstované rostliny kvetou velmi pozdě, až v 17 letech. Řízkované či roubované rostliny začínají plodit již ve třetím a čtvrtém roce. Plná plodnost začíná mezi 6 - 10 rokem. Od kvetení do uzrání plodů uplyne u nejranějších mandarinek 17 týdnů, u pozdních 5 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 - 7 měsíců, citroníky za 7 - 8 měsíců, pozdní druhy za 11 - 14 měsíců.
Některé citrusy mají současně dozrávající plody, malé plody zelené, květy i poupata. Většina rostlin reguluje násadu plodů opadem. Uvádí se, že na vývoj jednoho plodu je potřeba 20 listů.
Pro dobrý růst a vývoj rostlin je nutný dostatek světla, tepla, vláhy a velmi důležitá je provzdušněná půda, hlavně v nádobách.
Optimální teplota pro většinu citrusů je 22 - 24 °C. Aktivní růst již začíná při 12 °C. Klesne-li teplota na 10 °C přecházejí citrusy do stavu vynuceného klidu, který snášejí i několik měsíců bez poškození a je možno je tak přezimovat. Snižuje se nárok rostlin na vodu ,světlo a živiny.
Pokles teploty do -2 °C snášejí dobře otužené rostliny bez poškození. Větší poklesy teplot mohou způsobit i uhynutí. Citrusy jsou rostliny světlomilné, ale při vynesení navenek je musíme přivykat přímému slunečnímu záření postupně ubývajícím zastíněním. Pro zálivku je vždy vhodnější vlažná a měkká voda, kořenový bal musí být dobře provlhčený, ne však přemokřený.
Zem s dostatkem humusu, slabě kyselá pH 6,5 - 7,0. Hlavně v nádobách musí být dost vzduchu v půdě. Přihnojovat je možno každý týden plným hnojivem, slabými roztoky 0,1 - 0,2 %.