Pupečník asijský (Gotu Kola), Centella asiatica

centella asiatica 1 20130212 1613687359Centella asiatica, v Indii označovaná jako Gotu Kola, se již po celá staletí používá k léčbě celé řady onemocnění. Stimuluje centrální nervový systém a tradičně se využívá ke zlepšení mentálních a poznávacích funkcí. Právě díky těmto účinkům se v zemích Středního a Dálného východu tato bylina lidově označuje ve volném překladu jako „potrava pro mozek“, mozkový nutrient. Důkazem jejích omlazujících a revitalizujících účinků je podle domorodého obyvatelstva Srí Lanky dlouhověkost slonů žijících v této oblasti, kteří se v hojném množství živí právě touto rostlinou.

Centella asiatica je vytrvalá drobná rostlina s plazivým oddenkem, která může dorůstat až do délky dvou metrů. Typické pro tuto bylinu jsou její okrouhlé dužnaté listy na bázi srdčitě vykrojené a růžově proužkovaný stonek. Vrchní strana listu je hladká, zatímco spodní je řídce ochlupená. Právě v souvislosti s příznivými účinky na buňky mozku se často uvádí, že tvar listů Centella asiatica nápadně připomíná tvar mozkových hemisfér. Květy této byliny jsou obvykle červené, růžové nebo bílé. Plody jsou podlouhlé s tvrdým povrchem a matně hnědé barvy. Roste v bahnitém či bažinatém terénu v tropických oblastech Indie, Pákistánu, Srí Lanky, Madagaskaru a jižní Afriky. Lze ji nalézt také ve východní Evropě, kde roste jako plevel na polích a vlhkých stinných místech. K léčivým účelům se obvykle používají její listy a kořeny.

Centella asiatica je bohatým zdrojem vitamínů C a B, karotenoidů a flavonoidů. O těchto látkách je všeobecně známo, že působí jako antioxidanty a snižují tak negativní působení volných radikálů na náš organismus. Extrakty této rostliny obsahují ve stopových množstvích rovněž alkaloidy, glykosidy, steroly, tanin (kyselina tříslová), sacharidy a anorganické soli. Centella asiatica obsahuje celou řadu pro náš organismus důležitých aminokyselin, jako je kyselina asparagová, glycin, glutamin, alfa-alanin , fenylalanin a nasycené mastné kyseliny se středním řetězcem, které příznivě ovlivňují metabolismus tuků a cholesterolu.

Obecně lze léčivé účinky této rostliny rozdělit na systémové a lokální. Systémové účinky spočívají především v celkovém posílení duševních a mentálních funkcí stimulací centrálního nervového systému. Zvýšenou tvorbou červených krvinek v kostní dřeni Centella asiatica podporuje přísun kyslíku k buňkám mozku a zpomaluje tak jejich přirozený proces stárnutí. Používá se při léčbě duševních poruch, psychického neklidu, poruch nálady a celkově zvýšené únavnosti. Ve vyšších dávkách vykazuje sedativní a zklidňující účinky. U starších osob přispívá k překonání stavu časté zapomnětlivosti, posiluje vitalitu organismu a zvyšuje jeho odolnost proti stresu. Na lokální úrovni působí Centella asiatica svými protizánětlivými a antiseptickými účinky, čehož se dodnes využívá hlavně při léčbě kožních onemocnění, na př. lupénky.

Pěstování

Centella sice pochází z Indie, ale v létě poroste i na vašem záhoně venku. Může se pěstovat i celoročně v pokojových podmínkách třeba v závěsném květináči. Dobře se rozrůstá plazivými oddénky, snadno zakořeňuje a pokryje plochu. Listy se dají několikrát v roce ostříhat nůžkami a nasušit pro pozdější použití. Teplota při sušení nemá přestoupit 30°C,aby se zachovaly účinné látky. Pro dobrý růst vyžaduje dost vody a snad jen mírné přihnojení plnými hnojivy nebo před výsadbou dobrým kompostem. Plevel se musí včas vytrhat, později by to bylo obtížné. Před příchodem zimy se mohou sklidit, omýt a nasušit celé rostliny i s kořeny. Jen pár rostlin se vysadí do květináče a přezimuje v místnosti při 15°C, pro možnou výsadbu v příštím roce.

Rostliny naleznete v našem e-shopu